Young Coltrane and Benny Golson meets Charlie Parker

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=mZ5eGEest0g&w=420&h=315&rel=0]

Bugünkü yazımı, çoğu caz sever için ilginç olabilecek kısa bir hikayeye ayırdım. Bu hikayeyi bizzat Benny Golson’dan dinlediğim için olabildiğince onun cümleleri ile anlatıp, kendi yorumlarımı da sonradan eklemeye çalışacağım. Genç Coltrane ve Benny Golson, 15-16 yaşlarındayken iki yakın arkadaşlardır. Tabii ki dönemin inanılmaz saksofoncusu Charlie Parker’ı yakından takip ederler.

Bir akşam, Manhattan’a gelip nam-ı diğer Bird’ü dinlerler. Plaklardan zaten tanısalar da izledikleri canlı performanstan o kadar etkilenirler ki, ortaya çıkan müziğin normal yollarla yapılamayacağını düşünürler. Charlie Parker’ın kullandığı özel bir ağızlık, kamış ya da saksofonda yapılmış özel bir modifikasyon sayesinde bu kadar ulaşılmaz bir süratte doğaçlama yapabildiğinden oldukça emindirler.

Konser sonrasında ise, bir şekilde kulise sızıp, Charlie Parker’la tanışmayı başarırlar. Bird bu genç hevesli çocukları karşısında görünce, kendisiyle yakınlık kurmalarına izin verir. Tabii ki bu tanışmanın öncesinde kendilerince harika bir plan yapmış olan bu iki genç, Bird’ün sırrı her neyse, bunu öğrenmek için sırayla kurnaz adımlarını atarlar.

 

Mesela bir tanesi saksofonun ağırlığını ölçmek için hemen onu taşımaya kalkar. Diğeri ise Bird’ü soru yağmuruna tutar. Konser sonrasındaki bu kısa yürüyüş sırasında, kendilerine gerekli olan her türlü bilgileri edinmenin verdiği rahatlıkla, Bird’ün yanından ayrılırlar. Sonra iş Bird’ün kullandığı malzemenin aynısını satın almaya kalır. Bu alışveriş yapılır yapılmaz da, yarışırcasına eve koşarlar ve bir süre sonra birbirlerini ararlar. “Ne oldu? İşe yaradı mı?” :) Tabii ki cevap olumsuz olur.

Ama yıllar sonra, her ikiside kendi ekollerini oluşturabilecek kadar özel birer saksofoncu olurlar.