Jazz from a musician’s perspective

 

25 seneyi aşkın süredir çıkmış olduğum yolculuktaki edindiğim bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak istediğim bir blog yazmaya başlıyorum.

Zaman içerisinde nasıl şekillenecek bilemiyorum ama hedefim müzisyen olan ya da olmayan insanların ilgisini çekecek değişik tarzdaki yazılarımı sırayla yayınlamak.

Caz tarihi özel olarak ilgilendiğim, okulda öğrendiklerimin yanı sıra da sık sık sorduğum ve hakkında hikayeler dinlediğim bir konu. Dolayısıyla New York’ta yaşadığım yıllar içinde Lee Konitz, Reggie Workman, Vic Juris, Billy Harper, Charlie Persip, Benny Golson gibi isimlerden dinlediğim, bazıları esprili olan küçük hikayeleri de aralara serpiştirmeye çalışacağım.

Bu blog’da daha teknik, müzisyenlerin ilgisini çekecek doğaçlama ve caz teorisi ile ilgili yazılar da olacak. Hatta bu kategorideki yazıları da piyano, nefesli enstrüman, bas ve davul gibi her enstrümantalistin faydalanabileceği şekilde sunarken, kendim de gitarist olduğum için, gitaristlere özel doğaçlama çalışma metodları, pozisyon ve parmak numaraları içeren özel notasyonlar da eklemeye gayret göstermeyi planlıyorum.

Diğer bir yandan da blog için ara sıra, İstanbul’daki ve New York’taki caz müzisyeni olan arkadaşlarımdan konuklar da almayı düşünüyorum.

Umarım herkes için eğlenceli, samimi, kullanması kolay ve bilgi dolu yazılar içeren bir blog olur.